+48 91 30 787 30

2018-01-31

Fibryna bogatopłytkowa PRF i jej zastosowanie


Fibryna bogatopłytkowa PRF i jej zastosowanie

W 2001 roku dr Joseph Choukroun z Nicei tworzy nową metodologię stymulacji wzrostu tkanek, którą nazywa fibryną bogatopłytkową - Platelet Rich Fibrin.

Jest ona autogenną membraną uzyskaną z krwi Pacjenta, należącą do nowej generacji koncentratów płytkowych o uproszczonym sposobie przygotowywania, bez konieczności biochemicznej obróbki krwi.
Membrany PRF mają właściwości przyspieszania procesów:

Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie.
Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu.
Takim sposobem zastosowania autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych.
Zaletą jest łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.

Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji przez Choukrouna z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej.
Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od Pacjenta bezpośrednio lub w trakcie zabiegu do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki. W efekcie dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego - autogennej membrany. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP - platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone.
Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji steruje procesami gojenia w znacznym stopniu przyśpieszając je i co najważniejsze zwiększając rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych w miejscu ubytku).

Jakie efekty przynosi zastosowanie autogennych membran?

Wykorzystanie PRF:

Największą zaletą tej metody oprócz wyżej wymienionych jest biokompatybilność i autogenność materiału, tzn. jest to naturalna błona pochodząca z odpowiednio spreparowanej krwi Pacjenta, a nie substancja sztuczna (egzogenna), niosąca ze sobą ryzyko nieprzyswojenia jej przez organizm lub wystąpienie reakcji uczuleniowej.

W Parkowej stosujemy te membrany rutynowo przy zabiegach implantacji, jak również podczas skomplikowanych ekstrakcji czy zabiegach chirurgicznych z zakresu periodontologii.

«powrót