W 2001 roku dr Joseph Choukroun z Nicei tworzy nową metodologię stymulacji wzrostu tkanek, którą nazywa fibryną bogatopłytkową - Platelet Rich Fibrin. Jest ona autogenną membraną uzyskaną z krwi Pacjenta, należącą do nowej generacji koncentratów płytkowych o uproszczonym sposobie przygotowywania, bez konieczności biochemicznej obróbki krwi. Membrany PRF mają właściwości przyspieszania procesów:
Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie. Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu. Takim sposobem zastosowania autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych. Zaletą jest łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.
Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji przez Choukrouna z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od Pacjenta bezpośrednio lub w trakcie zabiegu do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki. W efekcie dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego - autogennej membrany. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP - platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone. Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji steruje procesami gojenia w znacznym stopniu przyśpieszając je i co najważniejsze zwiększając rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych w miejscu ubytku).
Jakie efekty przynosi zastosowanie autogennych membran?
Wykorzystanie PRF:
W Parkowej stosujemy te membrany rutynowo przy zabiegach implantacji, jak również podczas skomplikowanych ekstrakcji czy zabiegach chirurgicznych z zakresu periodontologii.