Próchnica to wyjątkowo podstępna choroba zębów występująca zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Wywoływana jest przez bakterie L. Acidophilus, paciorkowce oraz Streptococcus Mutans. Bakterie te stopniowo i powoli odwapniają i rozkładają twarde tkanki zęba (demineralizacja). Trudno w to uwierzyć, ale w jamie ustnej żyje aż 300 gatunków bakterii. Większość z nich nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Próchnicę wywołują bakterie rozkładające cukry, produkują kwasy organiczne oraz dobrze tolerują kwaśne środowisko (pH poniżej 5,5). Cukry to pożywka dla bakterii, dlatego lekarze stomatolodzy tak wiele mówią o negatywnym wpływie cukru na nasze uzębienie.
Kiedy pojawia się próchnica? Najczęściej do powstania tej choroby przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Bardzo wiele mówi się o myciu zębów od niemowlęcia. Szkliwo dzieci jest bardzo słabe i tym bardziej podatne na atak bakterii próchnicy. Szczególnie groźna dla zębów dzieci jest podjadanie przed snem słodkich posiłków oraz picie zawierających cukry napojów. Po wieczornym myciu zębów nie powinniśmy częstować dzieci żadnym jedzeniem. Jeśli musimy, to przed snem dajmy dziecku do picia czystą wodę.
W przypadku dorosłych jest podobnie. Wieczorne podjadanie, picie duże ilości kawy i słodyczy doprowadza do stanu próchniczego. Najczęściej o zaawansowanej próchnicy dowiadujemy się na fotelu dentystycznym. Zdziwieni takim obrotem sprawy zaczynamy leczenie zębów z bakterii. Sposoby leczenia próchnicy to: remineralizacja i plombowanie. Metoda reminalizacji leczy tzw. próchnicę początkową, która objawia się niewielkimi odwapnieniami w postaci białych albo ciemniejszych plamek. Taki stopień choroby nie wymaga borowania, jedynie lekarz dentysta nakłada związek fluoru, fosforany lub bioaktywny wapń w postaci żelu, pasty lub lakieru, aby wbudowały się w uszkodzone miejsce. Zabieg wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Natomiast plombowanie polega na usunięciu chorej tkanki i wypełnia szczelnie ubytek odpowiednim materiałem - plombą.
Pamiętajmy, że stan zębów dorosłego człowieka zależy od diety jego matki w okresie ciąży. Bowiem zęby zaczynają powstawać już w życiu płodowym, a okres ten nazywa się odontogenezą i zaczyna się od 4 tyg. ciąży, a kończy na 20. roku życia, kiedy to dobiega końca rozwój ósemek, tzw. zębów mądrości.
Gabinety stomatologiczne Parkowa zapraszają dzieci z rodzicami i dorosłych do skutecznego leczenia próchnicy. Oferujemy wykwalifikowany personel medyczny, bogate zaplecze stomatologiczne i przyjazną atmosferę.
Czekamy na Państwa w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A oraz pod numerem telefonów 791 653 570.
Walczmy z próchnicą każdego dnia!