Pielęgnacja jamy ustnej to jedna z najważniejszych czynność dnia. Powinniśmy pamiętać, że w jamie ustnej bytują ogromne ilości bakterii, które po spożyciu pokarmu rozpoczynają produkcję kwasów rozpuszczających szkliwo pokrywające korony zębów. Dlatego szczotkowanie ich i płukanie jamy ustnej po głównych posiłkach dnia jest szczególnie ważne i potrzebne dla utrzymania zdrowia.
Powinniśmy po każdym zjedzonym pokarmie przynajmniej wypłukać starannie jamę ustną wodą. Normalizujemy tym pH oraz pozbywamy się resztek pokarmowych będących często pożywką dla bakterii.
Mycie zębów przed snem również należy do ważnych punktów naszej higieny. Niektórzy zastanawiają się, czy wieczorne mycie zębów ma sens? Zapewniamy, że daje to nie tylko usunięcie drobin pokarmu, ale też mechanicznie zmniejsza ilośc bakterii, a co za tym idzie produkowanych przez nie kwasów. Podczas nocy ilość wydzielanej przez nasz organizm śliny jest zmniejszona. Ślina ma dobroczynne działanie wyrównując pH oraz obmywa zęby i dziąsła usuwając zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest, aby kłaść się spać z czystymi zębami.
Szczotkowanie powinniśmy uzupełnić stosowaniem systemów międzyzębowych takich jak np. nici międzyzębowe czy szczoteczki międzyzębowe typu butelkowego oraz płukaniem jamy ustnej. Stosowane przez nas środki do pielęgnacji jamy ustnej zawierają fluor, który jest bardzo ważny dla naszych zębów. Dlaczego? Dlatego, że tworzy na szkliwie barierę przed kwasami. W obecnych czasach wybór past do zębów jest ogromny, ale nie każdy z nas wie, że są specjalne pasty, które stosuje się jedynie na noc. Takie pasty zawierają, oprócz fluoru, także cynk i jego związki, które ograniczają rozwój bakterii.
Kładąc się spać musimy zadbać o naszą protezę zębową, jeśli ją posiadamy. Zła higiena protezy zębowej może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł, aft czy infekcji w jamie ustnej. Dlatego zalecane jest ich mycie np.delikatną pastą do zębów. Tabletki czyszczące do protez należy stosować jedynie przy silniejszych zabrudzeniach czy nalotach kamienia nazębnego raz na kilka tygodni. Codzienne stosowanie takich preparatów uszkodzi chemicznie protezę i powstałe porowatości będą ulegały szybkim odbarwieniom. Pamiętajmy, aby uzgodnić też ze stomatologiem wykonującym protezę czy jest konieczność ubierania jej na noc. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy ile i jakie zęby pozostają w jamie ustnej. Przy brakach bocznych zębów i posiadaniu koron na zębach przednich, może być bezwzględna konieczność noszenia protez także w nocy. Wówczas rano traktujemy protezy jako używane i koniecznie trzeba je wyjąć i umyć przed dalszym użytkowaniem.
Nocą bardzo często odreagowujemy stres, jaki przeżyliśmy w ciągu dnia. Nie zdajemy sobie sprawy, że podczas snu zaciskamy zęby. Zjawisko to w stomatologii nazywane jest bruksizmem, a przyczynić się może dokruszenia wypełnień, ścierania się zębów czy nawet do bólu głowy, karku czy szyi. Sen powinien być przyjemny i bezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego warto zaopatrzyć się z nakładki wykonane z tworzywa. Nakładki relaksacyjne mają na celu amortyzowanie sił działających na zęby.
Więcej o profilaktyce domowej i specjalistycznej przeczytają Państwo na naszej stronie w zakładce - oferta.
Jeśli mają Państwo pytania odnośnie nocnej, jak i dziennej pielęgnacji jamy ustnej - zapraszamy do rejestracji w naszych Gabinetach Parkowa w Stargardzie, ul. Stefana Okrzei 2/A oraz pod numerem telefonu kom. +48 791 653 570.
Życzymy czystych uśmiechów!