+48.791653570

2023-02-14

Szynowanie rozchwianych zębów włóknem szklanym - przedłużenie posiadania własnego uzębienia


Szynowanie rozchwianych zębów włóknem szklanym - przedłużenie posiadania własnego uzębienia

Rozchwianie zębów może mieć kilka przyczyn i nieleczone może doprowadzić do ich utraty. Jednym ze sposobów stabilizacji jest szynowanie zębów. Szynowanie zębów dzielimy na tymczasowe lub stałe. Tymczasowe szynowanie robi się w przypadku urazów lub operacji szczęk, natomiast stałe - kiedy u pacjenta stwierdzono np. stałe rozchwianie zębów lub znaczne zaniki kostne. Zabieg ten wykonuje się w gabinetach stomatologicznych i polega na połączeniu rozchwianych zębów za pomocą specjalnych materiałów: kompozytów światłoutwardzalnych i taśm z włókna szklanego.

Szynowanie zębów stosowane jest w przypadku:

Szynowanie zębów włóknem szklanym pozwala lekarzowi na usztywnienie uzębienia dzięki zastosowaniu specjalnej tasiemki 1-3 mm wykonanej z włókna szklanego. Tasiemka zostaje przytwierdzana przy użyciu materiałów kompozytowych do zębów po ich podniebiennej lub językowej stronie. Szynowanie zębów z wykorzystaniem włókna szklanego jest efektywną metodą unieruchamianych zębów.

Szynowanie to zabieg bezbolesny i najczęściej trwa od kilkunastu minut do godziny . Jednak może zdarzyć się, że pacjent może odczuwać delikatne dolegliwości bólowe w momencie, kiedy stomatolog będzie opracowywał zęby wiertłem. W takim przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe. Po szynowaniu zębów bardzo ważne jest odpowiednie utrzymywanie higieny, która w przypadku szynowania może okazać się trudną, ponieważ po założeniu szyn przestrzenie międzyzębowe są znacznie mniejsze i trudniej jest je oczyścić.

Wymagane do tego są szczoteczki międzyzębowe typu butelkowego oraz specjalne nici dentystyczne.

Zabieg szynowania zębów jest alternatywą do tradycyjnych zabiegów poprawy wizualnej uśmiechu, bowiem nie wymaga szlifowania naturalnych zębów. Szynowanie zębów wzmacnia siłę oraz wytrzymałość zębów na ścieranie, ponadto przywraca im stabilność oraz w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta.

«powrót