+48.791653570

Profilaktyka domowa i specjalistyczna

Oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej odgrywa najważniejszą rolę w zapobieganiu próchnicy, jak również zapobieganiu i leczeniu już istniejących chorób przyzębia takich jak zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia.

Zabiegi profilaktyczne możemy podzielić na domowe, czyli takie, które pacjent pokierowany przez naszych dentystów może skutecznie wykonywać we własnym domu oraz specjalistyczne czyli takie, które wykonujemy w naszej praktyce stomatologicznej.

Do domowych zabiegów profilaktycznych możemy zaliczyć:

Oczyszczanie zębów szczoteczką

Jest to najbardziej znany i uniwersalny sposób służący do eliminacji płytki bakteryjnej. Na rynku istnieje obecnie wiele różnych szczoteczek, które spełniać mają określone zadania. Różnią się one twardością, grubością włosia i jego rodzajem, ilością pęczków na główce szczoteczki i ich ustawieniem. Wszystko to ma znaczenie. Aby dobrać odpowiednią szczoteczkę dentysta bierze pod uwagę:

Jest jednak kilka ogólnych zasad posługiwania się szczoteczką do zębów, o których należy pamiętać:

Po zabiegach chirurgicznych polecamy naszym pacjentom stosowanie szczoteczki specjalistycznej Elgydium 7/100 - taka szczoteczka ma wyjątkowo delikatne włosie chroniące tkanki dziąsła przed nadmienymi urazami, szczególnie niedługi czas po takich zabiegach.

Korzystanie z przyborów do higieny przestrzeni międzyzębowych (dla dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia)

Bardziej szczegółowych informacji dotyczących dostępnych na rynku przyborów i urządzeń do czyszczenia zębów z przyjemnością udzielą Państwu nasi dentyści.

Pasty do zębów

Użycie pasty do szczotkowania zębów ułatwia i skraca o 1/3 czas potrzebny do ich czyszczenia. Właściwości dobroczynne pasty zawdzięczają zawartości w swoim składzie:

Pasty do zębów z problemami parodontalnymi to np.: Lacalut Activ - pasta do zębów, która zapobiega krwawieniu dziąseł i paradontozie oraz chroni zęby przed próchnicą. Chlorheksydyna rozpuszcza osad nazębny, zmniejsza stan zapalny dziąseł. Olejki eteryczne zapewniają uczucie świeżości w jamie ustnej. Mleczan glinu zmniejsza krwawienie dziąseł. Fluorek glinu zwiększa odporność uzębienia na próchnicę.


Paradontax Classic - pasta zawierająca unikalną kombinację soli mineralnych i naturalnych wyciągów z ziół: jeżówki, rumianku, szałwi, mirry, ratani, czyści dokładnie i delikatnie, neutralizując kwasy powstające w jamie ustnej, zapobiega próchnicy zębów, zapobiega krwawieniu dziąseł i stanom zapalnym jamy ustnej.


Ajona Stomaticum - pasta do zębów na krwawiące dziąsła i choroby przyzębia. Nadaje się do codziennej pielęgnacji. Zapobiega i leczy. Badania wykazały o 20% skuteczniejsze działanie niż w innych pastach do zębów.

Działanie pasty Ajona:

Pasta do zębów Ajona jest koncentratem dlatego do jednego mycia zębów wystarczy ilość nie większa niż główka od zapałki.


Vilcacora - pasta do zębów, która dzięki oryginalnie skomponowanemu składowi wykazuje niezwykle wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową. Niezbędna w walce z chorobami przyzębia, grzybicą jamy ustnej i próchnicą. Wykazuje własności powlekające (powierzchnia zębów oraz dziąseł i błony śluzowej) co zapewnia długotrwałą czystość jamy ustnej, a także utrzymuje pH na pożądanym poziomie. Nie zawiera fluoru. Szczególnie wskazana w profilaktyce paradontozy

Czyściki do języka

Usuwają nalot bakteryjny z powierzchni języka. Badania wykazały, że 90% przypadku przykrego zapachu z ust spowodowane jest bakteriami osiadającymi, zwłaszcza w tylnej części języka tworzącymi specyficzny, biały nalot.

Profilaktyka specjalistyczna

Specjalistyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane na miejscu w gabinecie polegają na profesjonalnym usuwaniu złogów nazębnych przez lekarza stomatologa lub wykwalifikowaną higienistkę.

Zadaniem profilaktyki pierwotnej było niedopuszczenie do zapalenia w obrębie dziąseł. Jeśli jednak już do tego dojdzie, dalszym etapem jest profilaktyka profesjonalna prowadzona na fotelu dentystycznym. Polega ona na ukierunkowaniu pacjenta na odpowiedni dla niego program profilaktyki domowej oraz kontrola jego realizacji, jak również wykonane niektórych niezbędnych zabiegów uzupełniających program profilaktyki domowej, których pacjent sam nie jest w stanie wykonać.

Liczne doświadczenia wskazują, że połączenie profilaktyki profesjonalnej wykonywanej w gabinecie lekarskim z ukierunkowaną profilaktyką chorób dziąseł wykonywaną w domum przez pacjenta, daje najlepsze wyniki w zapobieganiu i leczeniu chorób przyzębia.

Korzyści wynikające z systematycznej higieny jamy ustnej

Badanie i instruktaż higieny jamy ustnej

W trakcie tego zabiegu lekarz dokładnie ogląda całą jamę ustną pacjenta, sprawdza stan zębów, błony śluzowej, węzłów chłonnych szyi. Wykonywane jest również w razie potrzeby specjalistyczne badanie periodontologiczne polegające na mierzeniu głębokości kieszonek przyzębnych, aby określić wstępnie stopień zaniku kości wyrostka zębodołowego oraz krwawienia z dziąseł. Potwierdzenie diagnozy o chorobie przyzębia następuję po badaniu radiologicznym (RTG-pantomogram) szczęki i żuchwy, oraz po dłuższej obserwacji i współpracy z pacjentem.

Mechaniczne oczyszczanie zębów - czyli po co dentysta oczyszcza zęby w gabinecie?

Rodzaje mechanicznego oczyszczania zębów w gabinecie



Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy - najczęściej wykonywany przy użyciu narzędzia ultradźwiękowego; przesuwa się tylko lekko końcówkę równolegle do powierzchni zęba, a usuwanie złogów następuje w wyniku wibracji, wywołującej kawitację i prądy akustyczne. Rozbijają one kamień nazębny, czego nie jest w stanie zrobić zwykła szczoteczka oraz wypłukują osady i zabijają bakterie znajdujące się w szczelinie dziąsłowej (poprzez działanie utleniające związane z kawitacją). Skaling zawsze zakończony jest polerowaniem zębów.

Od 1955 r. do usuwania złogów stosowane są aparaty ultradźwiękowe np. Piezodent, Satelec, Cavitron, Sonus itp. Zasada działania tych aparatów polega na usuwaniu złogów nazębnych poprzez wibrację ultradźwiękową końcówki oraz poprzez zjawisko kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Kawitacja (zimne gotowanie wody) polega na tworzeniu się tysięcy drobnych przestrzeni próżniowych, w które implodują cząsteczki złogów i wody, odrywając płytkę bakteryjną i kamień nazębny.

Usunięcie kamienia poddziąsłowego

Czasem konieczne jest wykonanie usunięcia kamienia poddziąsłowego - jeśli obecność takiego stwierdzi lekarz stomatolog. Taki zabieg można wykonać ręcznie (rootplanning - rysunek z lewej) przy pomocy specjalnych narzędzi zwanych kiretkami. Zabieg kończy się polerowaniem powierzchni korzeni oraz najczęściej przepłukaniem kieszonek dziąsłowych i założeniem leku. Jest to również procedura niechirurgicznego sposobu leczenia przyzębia - bardzo skuteczna w spłycaniu kieszonek przyzębnych!

Usuwanie złogów nazębnych

Usuwanie złogów nazębnych ma na celu:

Usuwanie kamienia nazębnego i wygładzenie powierzchni zębów przeprowadzamy za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych instrumentów: sierpów, motyczek, dłutek, lemieszy, zrywaczy, pilniczków.

Wygładzanie nawisów wypełnień

Wygładzanie nawisów wypełnień - czyli nadmiarów wypełnień, które działają szkodliwie na dziąsła. Pod takimi nawisami gromadzą się bardzo licznie bakterie niszczące kość wyrostka zębodołowego oraz wywołujące przykry zapach z ust.

Piaskowanie

Piaskowanie – to zabieg usuwający przebarwienia koron zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy) poprzez silny spray zawierający pył najczęściej dwuwęglanu sodu, wody i powietrza. Zawsze stosujemy tu ssak aby pacjent nie zakrztusił się, a także osłony na oczy dla pacjenta i lekarza dla ochrony przed pyłem. Mieszanki preparatów przeznaczonych do piaskowania mają często przyjemny owocowy smak.

Irygacje czyli przepłukiwanie przyzębia

Irygacje czyli przepłukiwanie przyzębia - mogą być nad- i poddziąsłowe, dezynfekują okolice kieszonek dziąsłowych i pomagają zwalczyć choroby przyzębia. Tu najczęściej stosujemy roztwory chlorheksydyny, której dobroczynne działanie w walce z bakteriami przyzębia zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach specjalistycznych.

Kontaktowe stosowanie leków

Bardzo często po zakończeniu profesjonalnego oczyszczania zębów stosujemy specjalnie dobrane do potrzeb pacjenta preparaty przeciwbakteryjne oraz mieszanki antybiotykowe, które aplikowane są do zainfekowanych kieszonek dziąsłowych po oczyszczeniu kamienia, po to, by wspomóc gojenie przyzębia.